Read Küçük Bir Kış Masalı by Maeve Binchy Free Online


Ebook Küçük Bir Kış Masalı by Maeve Binchy read! Book Title: Küçük Bir Kış Masalı
The author of the book: Maeve Binchy
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 920 KB
Edition: Doğan Kitap
Date of issue: February 2014
ISBN: No data
ISBN 13: No data

Read full description of the books Küçük Bir Kış Masalı:

Maeve Binchy'den kalpleri ısıtan ve umut aşılayan bir final romanı
Stoneybridge, herkesin birbirini tanıdığı İrlanda’nın batı kıyısında küçük bir kasaba. Chicky Starr, rüzgârlı Atlantik Okyanusu’na bakan kayalıklar üzerinde eski bir malikâneyi alıp orayı otel yapmaya karar verdiğinde, herkes onun deli olduğunu düşünür. Ama Chicky kararlıdır ve yeğeni Orla ile arkadaşının oğlu Rigger’ın yardımıyla, “Küçük Bir Kış Masalı” adını verdiği; sıcak, konuksever bir ev ile kilometrelerce uzanan bir kumsal, kayalıklar ve yabanıl kuşlar, uzun yürüyüşler, doğayla baş başa, huzurlu bir tatil vaat eden otelini açar.Sonrası artık umut etme ve hayata tutunma öyküsüdür; hem Chicky, hem de konukları için… Maeve Binchy, Amerika’da star hayatından sıkılan ünlü bir oyuncuyu, hayallerinin peşinden gitmek yerine aile şirketinin başına geçen bir İsveçliyi, müstakbel kayınvalidesiyle tatil yapmak zorunda kalan bir hemşireyi, tanık oldukları ölümlerin etkisinden kurtulamayan bir doktor çifti, yeni emekli olmuş huysuz bir öğretmeni, altıncı hissiyle geleceği gören bir kütüphaneciyi kışın bir haftalık tatilde bir araya getiriyor ve bize “Her hayat bir roman” dedirten muhteşem bir öykü sunuyor.

Read Ebooks by Maeve BinchyRead information about the author

Ebook Küçük Bir Kış Masalı read Online! Maeve Binchy was born on 28 May 1940 in Dalkey, County Dublin, Ireland, the eldest child of four. Her parents were very positive and provided her with a happy childhood. Although she described herself as an overweight child, her parents' attitude gave her the confidence to accept herself for who she was.

She studied at University College Dublin and was a teacher for a while. She also loved traveling, and this was how she found her niche as a writer. She liked going to different places, such as a Kibbutz in Israel, and she worked in a camp in the United States. While she was away, she sent letters home to her parents. They were so impressed with these chatty letters from all over the world that they decided to send them to a newspaper. After these letters were published, Maeve left teaching and became a journalist.

Maeve married Gordon Snell, writer and editor of children's books. When they were struggling financially, Light a Penny Candle was published, which made her an overnight success. Many of her books, such as Echoes, are set in the past in Ireland. Some of her later novels, such as Evening Class, take place in more modern times. Her books often deal with people who are young, fall in love, have families, and deal with relationship or family problems. The main characters are people whom readers can empathise with.

She passed away on 30 July 2012, at the age of 72.

Her cousin Dan Binchy is also a published writer, as is her nephew Chris Binchy.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Küçük Bir Kış Masalı
Read EBOOK Küçük Bir Kış Masalı by Maeve Binchy Online free

Download PDF: kk-bir-k-masal.pdf Küçük Bir Kış Masalı PDF