Read "Güvercin Curnatası" by Cemal Süreya Free Online


Ebook "Güvercin Curnatası" by Cemal Süreya read! Book Title: "Güvercin Curnatası"
The author of the book: Cemal Süreya
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 775 KB
Edition: Yapı Kredi Yayınları
Date of issue: July 1st 1997
ISBN: 9753636971
ISBN 13: 9789753636970

Read full description of the books "Güvercin Curnatası":

"Bence, sanatçılarla, yazarlarla yapılmış konuşmaları, hatta soruşturmaları, dergi ve gazete sayfalarında bırakmamalı. Bunların hepsini toplamalı. (...) Niçin önem veriyorum buna? Şundan: Sanatçıyla yapılmış bir konuşma, ileriye doğru, onun üstüne yapılmış on eleştiriden daha aydınlatıcıdır."
"Güvercin Curnatası": Cemal Süreya ile şiire, hayata, cinselliğe, edebiyata, politikaya, gündelik yaşama ve insana ait ne varsa her şeyin konuşulduğu söyleşiler ve soruşturmalar.

Read Ebooks by Cemal SüreyaRead information about the author

Ebook "Güvercin Curnatası" read Online! He graduated from the Political Sciences Faculty of Ankara University. He was the editor-in-chief of the Papirus literary magazine. Cemal Süreya is a notable member of the Second New Generation of Turkish poetry, an abstract and postmodern movement created as a backlash against the more popular-based Garip movement. Love, mainly through its erotic entity, is a popular theme of Süreya's works. Süreya's poems and articles were published in magazines like Yeditepe, Yazko, Pazar Postası, Yeni Ulus, Oluşum, Türkiye Yazıları, Politika, Aydınlık, and Somut.Ebooks PDF EpubAdd a comment to "Güvercin Curnatası"
Read EBOOK "Güvercin Curnatası" by Cemal Süreya Online free

Download PDF: quotgvercin-curnatasquot.pdf "Güvercin Curnatası" PDF