Read Pátá vlna by Rick Yancey Free Online


Ebook Pátá vlna by Rick Yancey read! Book Title: Pátá vlna
The author of the book: Rick Yancey
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 472 KB
Edition: Baronet
Date of issue: November 13th 2013
ISBN: No data
ISBN 13: No data

Read full description of the books Pátá vlna:

Po první vlně zůstala pouze tma. Druhé vlně unikli jen ti šťastnější. A třetí vlnu přežili ti, kterým štěstí uniklo. Po čtvrté vlně platí jediné pravidlo: nevěř nikomu.
Teď se blíží vlna pátá a po opuštěné dálnici prchá Cassie před Jinými, bytostmi, které jako lidé pouze vypadají. Jiní se potulují krajinou a zabíjejí na potkání; rozprášili poslední přeživší pozemšťany. Cassie věří tomu, že kdo zůstane sám, ten přežije. Pak se však setká s okouzlujícím a tajemným Evanem Walkerem, jenž je možná jedinou Cassiinou nadějí na záchranu jejího bratra – nebo dokonce jí samotné. Cassie si musí vybrat: mezi důvěrou a beznadějí, mezi vzdorem a kapitulací, mezi životem a smrtí. Vzdát se, nebo se sebrat a jít dál.

Read Ebooks by Rick YanceyRead information about the author

Ebook Pátá vlna read Online! aka Richard Yancey

Rick is a native Floridian and a graduate of Roosevelt University in Chicago. He earned a B.A. in English which he put to use as a field officer for the Internal Revenue Service. Inspired and encouraged by his wife, he decided his degree might also be useful in writing books and in 2004 he began writing full-time.

Since then he has launched two critically acclaimed series: The Extraordinary Adventures of Alfred Kropp, for young readers, and The Highly Effective Detective, for adults. Both books are set in Knoxville, Tennessee, where Rick lived for ten years before returning to Florida.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Pátá vlna
Read EBOOK Pátá vlna by Rick Yancey Online free

Download PDF: pt-vlna.pdf Pátá vlna PDF