Read Tokijský ghúl 1 by Sui Ishida Free Online


Ebook Tokijský ghúl 1 by Sui Ishida read! Book Title: Tokijský ghúl 1
The author of the book: Sui Ishida
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 8.60 MB
Edition: Crew
Date of issue: 2016
ISBN: No data
ISBN 13: No data

Read full description of the books Tokijský ghúl 1:

Tokijskými ulicemi se prochází smrt - a její jméno je "Ghúl"! Děsivá monstra se přes den skrývají pod maskou obyčejných lidí a v noci vyrážejí do ulic, aby utišila svou touhu po lidském mase. Čerstvý vysokoškolák Ken Kaneki si ale těchhle událostí moc nevšímá. Daleko víc ho zajímá, jak dostat na rande krásnou a sečtělou Rize. Romantické dostaveníčko ale neproběhne tak úplně podle plánu a nevždy změněný Ken si z divoké noci odnese jedno důležité ponaučení: láska opravdu prochází žaludkem.

Tokijský ghúl je temný a atmosférický mix hororou a mafiánky. Hrdina se má stát svačinou jedné ghúlky, jenže díky souhře okolností ghúlka umírá, on je těžce zraněný... a aby přežil, jsou mu transplantovány orgány mrtvého montstra. Najednou jeho život prudce změní, není schopný jíst normální jídlo, a postupně proniká do světa, ve kterém žijí ghúlové živící se lidmi a brutální policejní organizace, které po nich jdou.

Read Ebooks by Sui IshidaRead information about the author

Ebook Tokijský ghúl 1 read Online! Also known as 石田スイ.

Sui Ishida (石田 スイ, Ishida Sui), born December 28, Fukuoka Prefecture, Japan, is a Japanese manga artist
In 2010 he won the Young Jump 113th Grand Prix award with Tokyo Ghoul (東京喰種, Tōkyō Kushu). In March 2011, the same oneshot was published in the 2nd Issue of Miracle Jump. And later in September 2011, Tokyo Ghoul started as a series in Weekly Young Jump 2011-41 Issue. In December 2011, he made another oneshot about Rize that was published in December 2011 in Miracle Jump 6th Issue, which was later collected in the 6th volume of Tokyo Ghoul.
In 2013, he also started Tokyo Ghoul: Jack in the digital magazine Jump LIVE.

Sui Ishida is his penname; nobody knows his real name or what he looks like.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Tokijský ghúl 1
Read EBOOK Tokijský ghúl 1 by Sui Ishida Online free

Download PDF: tokijsk-ghl-1.pdf Tokijský ghúl 1 PDF